خرید و نصب بخاری گازی

مقدمه)

دمای هوا در بیشتر جاهای کشور رو به سردی می رود و این می تواند آغازی باشد بر بدآمدهای شوم نشت گاز کشنده منوکسیدکربن. هر چند که شاید برای شهرهایی مانند تهران یا شیراز برای نصب بخاری کمی زود باشد ولی هموطنانی که در بخش های سردسیر کشور زندگی می کنند باید بخاری ها را آماده کنند. آمارها نشان می دهد 43 در صد حوادث گاز گرفتگی به دلیل نصب دستگاه های گاز سوز در محیط های نامناسب رخ داده است، 8 درصد به دلیل استفاده از وسایل گرمازای پخت و پز برای گرم کردن محیط خانه و محل کار، 9 درصد به علت نداشتن کلاهک مناسب، 8/8درصد به خاطر مسدود بودن مجاری لوله های دودکش و 31/2درصد نیز به دلیل عوامل دیگر از قبیل استفاده از وسیله حرارتی غیر استاندارد ، عدم نصب صحیح لوله های دودکش، نشتی گاز منو اکسید کربن از لوله های دودکش به دلیل فرسودگی و یا سوراخ شدن آن و یا آب بند نبودن اتصالات و پخش گاز در فضای منزل از راه ترک های روی دیوار، سقف کاذب، کلید و پریز و غیره بوده است.

ایمنی نصب بخاری

 1) هنگام خرید بخاری گاز سوز

بخاری باید دارای نشان استاندارد ملی ایران باشد.

بخاری دودکش دار باید حتماً مجهز به سیستم ODS یا سنسور حرارتی باشد.

بخاری بدون دودکش باید حتماً مجهز به سیستم های ODS و گاور نر باشد.

توجه به برچسب میزان مصرف انرژی بخاری و خرید بخاری با مصرف کمتر.

 

2) الزامات نصب و استفاده  

بخاری بدون دودکش را نباید در حمام، انباری، فضاهای تنگ و کوچک، اتاق خواب، مهدهای کودک، خانه های سیار و فضاهای کاملاً درز بندی شده استفاده کرد.

حداقل فاصله بخاری از دیوار باید 30سانتی متر و رابط دودکش با دیوار باید 15 سانتی متر باشد.

بخاری را 50 سانتی متر دور تر از پرده، کمد چوبی و سایر مواد قابل احتراق نصب کنید و از نگهدار مایعات و گازهای قابل اشتعال در مجاورت آن خودداری کنید.

محل نصب بخاری باید از جریان هوای تازه برخوردار باشد و در فضای عایق و غیر قابل نفوذ نصب نگردد.

برای تغییر نوع گاز مصرفی، باید گاورنر، ODS و نازل تعویض و بخاری مجددا تنظیم گردد.(بهتره یک متخصص این کار را انجام دهد)

طول شیلنگ اتصال گاز از لوله اصلی گاز به بخاری نباید از 120 سانتی متر تجاوز نماید و د رهنگام نصب حتما دو سر آن با بست فلزی محکم بسته شود.

همواره از شیلنگ گاز با نشان استاندارد که به رنگ مشکی بوده باید استفاده شود و توصیه می گردد که شیلنگ گاز هر 3 سال یکبار تعویض گردد.

هر وسیله گاز سوز باید به یک شیر جداگانه  قطع و وصل گاز متصل باشد.

هنگام نصب و یا تغییر محل بخاری و یاتعویض کپسول گاز، احتمال نشت را توسط کف صابون در محل ها اتصال کنترل کنید.

 

3) نصب لوله رابط به دودکش

قبل از اتصال بخاری به دودکش، ابتدا باید دودکش ساختمان ازجهت قدرت مکش کافی کنترل شود (برای اینکار مقداری کاغذ مچاله شده یا پنبه آغشته به الکل را در دودکش قرار داده و آنرا آتش بزنید در این هنگام باید کل دود از طریق دودکش خارج شده و به ساختمان وارد نشود)

انتهای لوله دودکش باید مجهز به کلاهک باشد تا از ورود باد و باران به آن جلوگیری شود.

ارتفاع دودکش از بلندترین نقطه ساختمان در پشت بام باید حداقل 60 سانتی متر بالاتر باشد.

از یک دودکش برای بیش از یک وسیله گازسوز استفاده نشود.

ارتفاع دودکش در حالت قائم حداقل 170سانتی متر باشد.

حداکثر طول قسمت افقی لوله رابط نباید از%75 طول لوله عمودی لوله دود کش بیشتر باشد و هیچ گاه نباید این طول از 3 متر بیشتر شود.

در قسمت افقی لوله های رابط نباید بیش از دو زانوی 45 درجه و یا یک زانوی 90درجه بکار برده شود.

4) علائم گاز گرفتگی

co-منوکسیدکربن

علایم گازگرفتگي بستگي به ميزان منوكسيدكربن موجود در فضاي حادثه دارد در ابتدا علایم به صورت خفيف است و به صورت گيجي، كرختي مزمن و درواقع علایمي شبيه يك آنفلوآنزا(سرما خوردگی) خود را نشان مي‌دهد كه افراد در مواجهه با چنين علایمي، بايد به وجود گاز منوكسيدكربن در فضا شك كنند. علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ، بیهوشی، تشنج و اغماست. در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد. يكي از مهم‌ترين اعضاي بدن كه به اكسيژن نياز دارد، مغز است، اين علایم به تدريج به صورت سردردهاي ناگهاني شبيه ميگرن بروز مي‌كند و اگر تشديد شود مي‌تواند فرد را دچار دردهاي شديدتر مثل تشنج، ضعف، بي‌حالي شديد و نهايتا حالت كما كند. عوارض قلبي مانند اختلال در عملكرد عضلات قلب و نارسايي كليه و در ساير موارد تغيير در رنگ پوست، از علایم مسموميت با گاز منوكسيدكربن است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید